Alternate Text
 
 Neredeyim :

Dünya mirası

Dünya mirası demek, yeryüzünde bulunan kültür alanlarının, yapılarının ve geleneklerinin tespit edilmesi ve korunmaya alınmasıdır. Bu amaçla Birleşmiş Milletler bünyesinde bulunan UNESCO, bu konu hakkında çalışan en önemli kuruluştur. UNESCO kelimesi, İngilizce United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization kelimelerinin baş harfleri alınarak oluşturulmuştur. Dilimizde “Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu” biçiminde karşılanmıştır.

Bu amaçla UNESCO, kendi internet sitesinde yayınladığı listeler oluşturmuştur. Kültür alanları ile ilgili listeler ve somut olmayan gelenekler için listeler bulunmaktadır. Bunun dışında geçici listeler de bulunmaktadır. Çeşitli şartlar tamamlandığında geçici listelerde bulunan ögeler gerçek dünya mirası listelerine alınmaktadır. Tabi önce geçici listelere girmek için de şartlar gerekmektedir. Bu listelere girebilmek için UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Bakanlığımız, ilgili yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları çalışmaktadır.

Türkiye’de örneğin İstanbul’da bulunan Süleymaniye Camii ve Külliyesi, Göreme Millî Parkı ve Kapadokya bu listelerdedir. Örneğin Sagalassos antik kenti geçici listededir. Bunun yanında Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde, Nevruz, Alevi Bektaşi Semahı, Mevlevi Sema Ayini, Mesir Macunu gibi geleneklerimiz bulunmaktadır. Listelere buradan ulaşabilirsiniz.
 
YENI GELEN YAYINLAR
                       


   


   


    
 


 
  


                       GES
   müze kart   eden projesi
    Resmî gazete   KBS
                       e-kitap   dünya mirasında Türkiye
   turizm portalı
    Site ağacı   uyarı levhaları
                       kültür çocuk
   kültür portalı
       ÖSYM   formlar
                       TEDA Programı
   kütüphaneler       e-devlet   
                       Bakanlık yayınları
   edebiyat teşvik
       güvenli internet   
                       ulusal toplu katalog
   kütüphan-e          
                       yazma eserler
                 
                       Ankara kent rehberi                 
                                    


İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 722 kez gösterilmiştir.